czwartek, 28 grudnia 2023

Gunung Padang

Historię ludzkości - trzeba byłoby napisać … od początku?

.

Wydawałby się co oficjalna nauka historii, że w dzisiejszej dobie, powinna znajdować się już w obszarze jakże większego zrozumienia, wiedzy i poziomu badań niż …  jakieś np. pięćdziesiąt lat temuNo i częściowo tak jest! Niemniej w postępie zrozumienia i edukacji mocno przeszkadza „akademickie”*1 

(w pejoratywnym tu słowa znaczeniu) podejście, takie obleczone w stereotypy, bez akceptowania badań z innych współczesnych dziedzin np. od geologii, klimatologii, etc., etc., etc. Oparte niestety w wielu wypadkach głównie na ambicjach, wyssanych z palca przekonaniach, etc. 


Z prostego chociażby powodu … Bowiem historię ludzkości - trzeba byłoby napisać … od początku i to bardziej poprawnie i rzeczowo. Co już nie ulega kwestii, że wszystko ku temu zmierza. 

To kwestia czasu.

A jak na ironię, wydaje się co te rewolucje zapoczątkowują chcący lubo niekoniecznie chcący - ludzie niekoniecznie związani z nauką. 

Kiedyś to był wykpiwany przez historyków Erich von Däniken, zadający niewygodne pytania naukowcom – którzy tak niekoniecznie potrafili odpowiedzieć rzeczowo i naukowo na zadawane przezeń pytania. Więc wykpiwali go, przeczepili mu m.in łatkę o „kosmitach”, itp.

Ale problemy i pytania zostały. Zmuszając badaczy do wysiłku aby zacząć je wyjaśniać w sposób naukowy bardziej … a nie je ignorować. 

Teraz coraz więcej samych naukowców pokazuje co historia, a zwłaszcza nasza prehistoria  wyglądała  inaczej i na pewno bardziej zagadkowo…  

Owóż paradygmat naukowy był … i niestety jest taki … „co dopiero od końca epoki lodowcowej, od ok. 9600 p.n.e. nasi przodkowie, myśliwi, zbieracze zaczęli... {nagle hodować zwierzęta, uprawiać ziemie, budować miasta}, … aż w końcu jakieś 6000 lat temu powstawały pierwsze cywilizacje”. *2

To tak w uproszczeniu. 

Niemniej tak nas uczono, że przedtem nic, albo niewiele w tej materii. A te obrośnięte praprzodkinie bez staników i praprzodkowie to ... po jaskiniach, ziemiankach, lubo lepiankach jakichś się pałętały z kijaszkami jakimiś z kości, mełły coś tam i zbierały, etc. 

By tak, jako rzekłem nagle „zaczęły cywilizacje tworzyć” przez duże „C”. Tyle że, to się nawet kupy nie trzyma. A co dopiero logiki chronologii jakiej. 

No cóż, iloma to podobnymi niewiarygodnymi przekonaniami „naukowymi” historycznie jesteśmy nafaszerowani?! 

Ano jesteśmy! 

Tyle tylko, że dawni „z Bożej łaski” archeolodzy mieli niekoniecznie wiele wspólnego z dzisiejszym naukowo wielokontekstowym, wielodscyplinarnym podejściem do archeologii. 

Jedni badacze z Biblią w ręku szukało śladów wiórów desek arki Noego, inni wzorem Heinricha Schliemanna wiedzionych intuicją, przeczuciem z pogranicza wiedzy – „bawiąc się” poniekąd w „poszukiwaczy zaginionej ark.. o pardon Troi” podrzucało to i owo w wykopaliska – by zapał kopaczy nie wygasał a aura wielkiego odkrywcy rosła. 

I tak długo budowano wszystką jedną prawdziwą wiedzę o naszej prehistorycznej przeszłości, starożytnych cywilizacjach, etc. 

Co to bardziej swoisty miraż mitycznego współcześnie filmowo postać "Indiany Jonesa" kreował bardziej niż naukowca. 

Tak niektórym egiptologom ba wszelkim innym odkrywcom Sumeru, Akadu i itp. zostało. 

A tak naprawdę uwikłani między stereotyp i podejście nienaukowe a duchowe sacrum myślowe – po dziś dzień nawet nie potrafią wyłowić dlaczego ewangelia tzw. Mateusza co innego opowiada a tzw. Łukasza co innego na ten sam temat. Ba, Markowa i Jana milczą w tej samej materii. Itp. 

Chociaż dla wielu już naukowców nie stanowi to większej tajemnicy – bo korzystają nie tylko z Biblii, ale i ze źródeł pozabiblijnych nie tylko opisujących owe czasy w innych kontekstach niż biblijne. 

Ba korzystają z badań geologicznych, klimatycznych, astronomicznych, z odszyfrowanych i odczytanych treści steli, inskrypcji, „zrębów literackich” tamtego czasu, wiedzy psychologicznej, socjologicznej etc., etc., etc. 

Coraz ten obraz ówczesnego świata zaczyna wyrywać się, wyciekać przez palce na nim kurczowo zaciśnięte i pokazując co było (!) nie tylko mogło być całkiem inaczej. niż to „akademickie” podejście chciałoby pokazywać. Ale i z całą pewnością i dużą dozą prawdopodobieństwa było (SIC!). 

Jakże innego niż mity którymi nas ci przekonani obudowywali i niestety obudowują i teraz. 

A przecież ten starożytny świat, prehistoryczny nie opierał się na Bliskim Wschodzie, na Lewancie. Był tak porozrzucany po ówczesnym nawet, być może jeszcze w epoce lodowcowej, świecie który wcale nie był wszędzie pozamarzany i w wielu miejscach mógł i nadal powoduje ból głowy naukowcom – co ten świat był, jest inny niż nam się wszystkim wydaje. 

Ku refleksji Waszej, przemyśleniom i lekturom. Oczywiście także intelektualnym poszukiwaniom

z szacunkiem 
@Krzysztof Hajbowicz

Polecam książki i opracowania naukowe takich naukowców jak na przykład - dr hab. Łukasza Niesiołowskiego–Spano' - polskiego historyka starożytności, specjalizującego się w tematyce historii starożytnej Palestyny. Dziekana Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.Np. książka „Historia Żydów w starożytności. Od Thotmesa do Mahometa” Autorstwa: Łukasza Niesiołowskiego-Spano` i Krystyny Stebnickej. Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN https://ksiegarnia.pwn.pl/Historia-Zydow-w-starozytnosci,847510581,p.html

Dużo jego ciekawych wykładów i wywiadów znaleźć można m.in. w podcastach Karoliny Głowackiej z Radia Naukowego https://youtu.be/9wp-cFbsJ24?t=66

Czy wykłady dr hab. Marcina Majewskigo (m.in. - specjalista z obszaru nauk teologicznych, tłumacz języka hebrajskiego, etc.) https://www.youtube.com/@Marcin.Majewski

Serial popularnonaukowy produkcji brytyjskiej "Prehistoryczna apokalipsa" gdzie m.in reporter Graham Hancock podróżuje po świecie w poszukiwaniu tajemniczych zapomnianych cywilizacji sięgających ostatniej epoki lodowcowej.
 Odcinki dokumentalne pełne zagadek dostępne m.in na platformie Ntflix. Więcej np. na https://www.filmweb.pl/serial/Prehistoryczna+apokalipsa-2022-10022007 – polecam Państwa uwadze zwłaszcza by podeprzeć przedstawione wyżej tezy - pierwszy odcinek serialu traktujący o indonezyjskim stanowisku archeologicznym - Odcinek nosi tytuł "Był sobie potop" 

A także o serialu dokumentalnym Grahama Hancocka: “Prehistoryczna apokalipsa” Prehistoryczna apokalipsa | Oficjalna witryna Netflix . czy np. Chris Miekina https://www.youtube.com/watch?v=9AwujZJ9asE

Artykuł o naukowych pracach wykopaliskowych na Indonezyjskiej wyspie Jawa na stanowisku archeologicznym Gunung Padang https://pl.techwar.gr/193533/afti-isos-na-einai-i-archaioteri-pyramida-ston-kosmo-eikones/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz