czwartek, 14 grudnia 2023

Çatalhöyük

Piękne, frapujące i absorbujące uwagę
.

Są miejsca na naszej „staruszce Ziemi”, które budzą podziw, zdziwienie jak to „Oni” wybudowali i po co?! Ci „Oni” to nasi praprzodkowie najbardziej prawdopodobne chociaż, kto tak naprawdę da sobie rękę obciąć, że na ziemi nie było w całej jej „niedawnej” historii gatunków homoidalnych?! Na przykład innych cywilizacji, chociażby "protocywilizacji" ... które, z jakichś tam powodów wyginęły lubo co innego (niekoniecznie wymordowały). 

Co np. jak patrząc na dzisiejsze zagrywki i zapędy niektórych posłów prawicowych w Sejmie RP – wydaje się zupełnie możliwe). Wiem co takie tezy stawiane skazują zrazu na poruszane kwestie i nie wiem jak bardzo udokumentowany materiał rodzący ciekawość, pytania, etc. - na ostracyzm, wykluczenie i co tam jeszcze.

Opluwany i krytykowany pogląd, ba hipoteza od „niekoniecznie naukowej” czci i wiary zostaje jak gdyby z urzędu wrzucony do worka śmieszności, akademicko naukowego niebytu, itp.

A jak nie było odpowiedzi jak, po co i dlaczego oraz kiedy, etc. - tak nie ma i nie będzie! Tako samo dopóki jak ci obecni Sejmie RP, w swym zacietrzewieniu i szkodzeniu jak tylko można, by miast pochylić się nad problematyką – jeno będą akademicko udowadniać co nie da rady, co już wszystko wiedzą i to … najlepiej a wszystko inne to złe, „grzeszne naukowo”, że kamiennym „majzlikiem” np. w Puma Punku*2 (przestrzeni archeologicznej Tiahuanaco w Boliwii) można było wydłubać w twardym materiale diorytu czy andezytu ścianki, ściany, pochyłości z precyzją stopni np. 90 lub np. 60, i tak dalej.

Jakby tu parafrazując … każdy ma swojego „Tuska. który musi być winien” – na jakiego zasłużył i go sobie wymyślił na usprawiedliwienie swoich niedoborów wiedzy, umiejętności czy zwykłego szubrawstwa … nawet naukowego, a raczej pseudonaukowego oskarżając tym samym innych.

Tak więc mnożą się globalne znaki zapytania a ja tu jeno rąbka uchylę Byście Państwo Szanowni sami mogli poszukać i refleksyjnie się nad nimi zadumać. Bowiem one mnie zadziwiają, powodują co zadaję pytania tym, którzy w świetle nauki mogą próbować odpowiedzieć. Więc nie podaję Wam czegoś wyssanego z palca a staram się podawać rzetelne źródła, itp.

Ta na przykład już wkrótce zaproszę Was do podróży na Jawę na jedno z rozlicznych wzgórz na tej wyspie gdzie były prowadzone badania naukowe i gdzie odkryto że to nie są formacje skalne samorodne a ich wykorzystanie w jakimś nieznanym (nam współczesnym) celu*1

Nim to jednak nastąpi chciałby pokazać Wam Szanowni „Çatalhöyük – starożytne miasto bez ulic” jedno z najstarszych miast europejskich kiedy Jerycho było ledwo małym zbiorem protomiasta z kilkuset osobową społecznością.

Çatalhöyük to stanowisko archeologiczne z okresu neolitu, położone na południowy wschód od miasta Konya w Anatolii (wcześniej pisałem tutaj o innym fenomenie Neolitu również znajdującym się w tej części a mianowicie Göbekli Tepe (przyp. autora - K.H. blog Lokalna Gazeta Obywatelska 1 grudnia 2023 autora).https://gazetaobywatelska.blogspot.com/2023/12/gobekli-tepe.html

Stanowisko Çatalhöyük znajduje się również w centralnej Turcji. Leży około 140 km od wulkanu Hasan Dağ i jest jednym z największych i najlepiej zachowanych osad neolitycznych, które są znane archeologom. Çatalhöyük było zamieszkane między 7500 a 5700 p.n.e. 1.

(…) „To miejsce stanowi tell (czyli kopiec powstały w wyniku długotrwałego osadnictwa ludzkiego) i było ważnym ośrodkiem zaawansowanej kultury w okresie neolitu. Wykopaliska odsłoniły 18 warstw budynków, reprezentujących różne etapy osadnictwa i epoki historii. Najstarsza warstwa budynków datowana jest na około 7100 p.n.e., a najmłodsza na 5600 p.n.e. 23.

Miejsce to zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w lipcu 2012 roku 2. Çatalhöyük stanowi fascynujący zapis dawnych czasów i jest ważnym źródłem wiedzy o życiu i kulturze ludzi zamieszkujących tę okolicę tysiące lat temu”. (…)

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2021/08/07/catalhoyuk-starozytne-miasto-bez-ulic/

Zachęcam do śledzenia miejsc tu wspomnianych i poruszanych aspektów ich historii. Życząc nieustannej ciekawości i odskoczni od świątecznych mega obowiązków

Wasz @Krzysztof Hajbowicz

https://paplasakramencka.blogspot.com/

*1) Badania na Gunung Padang, tajemniczym stanowisku archeologicznym w Indonezji, były prowadzone przez wielu naukowców. To olbrzymia megalityczna struktura położona na szczycie wygasłego wulkanu w indonezyjskiej wiosce Karyamukti, w prowincji Jawa Zachodnia. W języku sundajskim nazwa oznacza “Górę Oświecenia”, a lud ten uważa to miejsce za święte.

Struktura jest enigmatyczna, a jej ruiny przypominają ogromne cmentarzysko, które przeszło przez wielki huragan. Przez lata naukowcy przeprowadzali badania archeologiczne, geologiczne i geofizyczne, aby wyjaśnić jej znaczenie. Już kilka lat temu naukowcy odkryli, że pod ziemią, na której znajdują się megalityczne głazy ze skały wulkanicznej, znajduje się prawdopodobnie najstarsza piramida na świecie.

W 2018 roku na łamach “Earth and Space Science Open Archive” postawiono hipotezę, że człowiek mógł wybudować pierwsze zabudowania w tym miejscu już ponad 20 tysięcy lat temu. To odkrycie mogłoby zmusić badaczy do napisania historii od nowa, ponieważ konstrukcja ta byłaby znacznie starsza niż najstarsza piramida w Egipcie 1. Obecnie naukowcy kontynuują badania, a kolejne wykopaliska mogą rzucić nowe światło na tę fascynującą budowlę. (BIN AI)

z nieco innej perspektywy

https://pl.techwar.gr/193533/afti-isos-na-einai-i-archaioteri-pyramida-ston-kosmo-eikones/

I jeszcze z innej obejrzycie w jednym z odcinków dokumentalnym serialu tv np. na platformie Netflix.„Prehistoryczna apokalipsa” - Gdzie reporter Graham Hancock podróżuje po świecie w poszukiwaniu tajemniczych zapomnianych cywilizacji sięgających ostatniej epoki lodowcowej. Serial popularnonaukowy telewizji brytyjskiej z listopada 2022 roku np. https://www.filmweb.pl/serial/Prehistoryczna+apokalipsa-2022-10022007 

*2) Wspomniane Puma Punku; https://pl.wikipedia.org/wiki/Puma_Punku i https://pl.wikipedia.org/wiki/Paleolit_dolny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz